لیر جایگزین دلار در مبادلات ایران و ترکیه

لیر جایگزین دلار در مبادلات ایران و ترکیه
لیر جایگزین دلار در مبادلات ایران و ترکیه
ترکیه در تجارت با ایران واحد پول ملی را جایگزین دلار خواهد کرد
رییس جمهور ترکیه اعلام کرد که آنکارا در روابط تجاری خود با ایران و چین از واحد پول‌ ملی استفاده خواهد کرد. گفته می‌شود ترکیه در حال بررسی همین طرح با روسیه نیز هست.
 
به گزارش پایگاه خبری تجارت نیوز به نقل از ایسنا،رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در نشست تجاری ترکیه و قرقیزستان که در بیشکک برگزار شد، بر لزوم توقف تسلط دلار آمریکا بر تبادلات تجاری و جایگزینی واحدهای پول ملی به جای دلار در روابط تجاری تاکید کرد.
اردوغان طی سخنان خود در این نشست گفت: برقراری تبادلات تجاری جهان به ویژه بر مبنای دلار آمریکا روز به روز به مشکل بزرگتری تبدیل می‌شود.
 
رییس جمهور ترکیه در این باره توضیح داد: کشورها، شرکت‌ها و تجار باید با مشکلات وابسته به تبادلات تجاری بر مبنای دلار آمریکا، فشارهای ناشی از میزان تبادلات و دشواری‌های ذاتی تجارت دست و پنجه نرم کنند.اردوغان تصریح کرد که "سیستم تسهیلات تجاری" به مانع اصلی تجارت آزاد جهانی تبدیل شده و اقتصادهای درحال ظهور با این مشکل روبه‌رو هستند و بزرگترین مثال آن حملات اقتصادی‌ای است که ترکیه در هفته‌های اخیر با آن مواجه شده است.
 
وی افزود: هدف دستکاری نرخ تبادلات خارجی برانگیختن تردیدهایی درباره قدرت و ثبات اقتصاد ترکیه است. همه اقداماتی که از سوی موسسات رتبه‌بندی اعتباری جهانی صورت گرفته، سیاست‌زده هستند. این موسسات عملکرد صادقانه ندارند، متقلب هستند و ما به آن‌ها باور نداریم.رییس جمهور ترکیه همچنین تاکید کرد که کشورش برای دستیابی به اقتصادی کاملا مستقل به ویژه در زمینه صنایع دفاعی مصمم است و اقتصاد این کشور بر دشواری‌های فعلی غلبه می‌کند و قدرتمندتر از پیش ظاهر می‌شود.

اخبار مشابه

رتبه: بد خوب

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طراحی سایت: مهریاسان