اقتصاد جهان امسال ۵.۳ درصد کوچک می‌شود

اقتصاد جهان امسال ۵.۳ درصد کوچک می‌شود
اقتصاد جهان امسال ۵.۳ درصد کوچک می‌شود

بانک جهانی اعلام کرد تولید ناخالص داخلی جهان احتمالا ۵.۳ درصد در ۲۰۲۰ کاهش می یابد و اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه ۲.۵% کوچک می شوند که بدترین عملکرد آنها از آغاز ۱۹۶۰ است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، بانک جهانی اعلام کرد اقتصاد جهان در سال جاری میلادی بیشترین رکود را از پایان جنگ جهانی دوم خواهد داشت و تولید در کشورهای در حال توسعه برای اولین بار طی شش دهه گذشته کاهش می یابد. به این ترتیب، به خاطر همه گیری ویروس کرونا سطح درآمد در این کشورها کاهش یافته و میلیون ها نفر دچار فقر می شوند.

 بانک جهانی در گزارش سالانه دورنمای اقتصاد جهان که در روز دوشنبه منتشر شد اعلام کرد تولید ناخالص داخلی جهان احتمالا 5.3 درصد در 2020 کاهش می یابد. اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه 2.5% کوچک می شوند که بدترین عملکرد آنها از آغاز 1960 است.

در این گزارش آمده است تولید سرانه در بیش از 90 درصد از کشورها پایین می آید که بیشترین رقم از 1870 است. این کاهش باعث می شود 70 تا 100 میلیون نفر دچار فقر شوند.

 این بانک اعلام کرد پیش بینی یک رکورد جهانی در شرایطی صورت می گیرد که در ژانویه سال جاری یک رشد دو و نیم درصدی پیش بینی شده بود. این رکود چهارمین رکود عمیق طی 150 سال گذشته و رکود سالهای 1914، 1930 و 1945 خواهد بود.

  معاون بانک جهانی گفت:« این اولین رکود از 1870 است که تنها به وسیله همه گیری یک ویروس به وجود آمده و همچنان ادامه خواهد داشت. با توجه به این بی ثباتی، پیش ‌بینی‌های بدتر از این هم محتمل است».

 اقتصادهای پیشرفته 7 درصد کوچک می شوند که 9.1 درصد این رکود متعلق به منطقه یورو است.

 اقتصادهای در حال توسعه با ظرفیت بهداشتی محدود، زنجیره های  یکپارچه ارزش، وابستگی شدید به منابع مالی خارجی و تکیه بر تجارت بین الملل، صادرات کالا و گردشگری بیشترین آسیب را خواهند دید.

طبق گفته بانک جهانی اقتصاد در 2021 بهبود یافته و 4.2 درصد رشد می کند.

 در حالی که بانک جهانی پیش‌بینی می‌کند اقتصاد چین در سال جاری میلادی یک درصد رشد داشته باشد (پایین ترین نرخ رشد از 1976)،  ولی تخمین می زند اقتصاد هند 3.2 درصد کوچک شود و تولید ناخالص داخلی آمریکا 6.1 درصد کاهش یابد.

 بانک جهانی دو سناریوی مختلف ارائه می‌دهد. در سناریوی اول همه گیری ویروس کرونا بیشتر از حد انتظار ادامه می یابد و محدودیت های اعمال شده هم پابرجا خواهند بود. در این صورت اقتصاد جهانی هشت درصد در سال جاری میلادی کوچک می شود. اگر بتوان در کوتاه مدت اقدامات محدودکننده را برداشت، این رکود برابر با 4 درصد می شود که باز هم دو برابر بیشتر از بحران مالی 2009 است.

 

منبع: تسنیم

تگها : ویروس کرونا , اقتصاد جهان , بانک جهانی

اخبار مشابه

رتبه: بد خوب
طراحی سایت: مهریاسان